Měl jsem tu možnost používat dva měsíce low-end mobilní telefon Nokia Lumia 520. Zpočátku jsem z něj byl nadšený – propojení se sociálními sítěmi, dobrý foťák, hezký displej, „fancy“ operační systém Windows Phone 8.0 za příjemnou cenu 3.600 Kč. Postupně jsem na něj ale zanevřel. Dost zanevřel. Proč?

Nepoužitelný Internet Explorer

Windows Phone 8.0 nemá použitelný internetový prohlížeč. Nechápu, jak může být v roce 2014 pro prohlížeč problém zapamatovat si hesla? To prostě nechápu. Jsem zvyklý mít uložený hesla v prohlížeči Google Chrome, který používám na notebooku a který mám synchronizovaný s tabletem. Pokud se tedy někam přihlašuju poprvé, uloží se mi heslo do prohlížeče a už nikdy ho nemusím na notebooku ani tabletu vyplňovat. Byl bych ochoten toto oželet a jednou hesla na mobilu do Exploreru naťukat. Při každém použití to ale dělat v žádném případě nebudu.

Práce s tabama je nepohodlná. Pokud chci přepnout do jiného tabu v Google Chrome na Adroidu, prostě sjedu prstem dolů, objeví se lišta se seznamem tabů a když přejedu horizontálně po řádce s URL, přepínám se mezi taby; nebo na ně pro přepnutí můžu prostě kliknnout. Pro přepínání tabů v Exploreru si musíte nejdřív nastavit tlačítko, které vám po kliknutí ukáže seznam tabů a teprve potom mezi nimi můžete přepínat.

Synchronizace zpráv s Facebookem

Integrace zpráv z Facebooku do telefonu byla věc, která mě nadchla nejvíc. Přímo mezi sms a mms zprávami máte zprávy z facebooku, na které můžete odpovídat přímo z prostředí Windows 8 aniž byste museli zapínat jakoukoli aplikaci navíc. Kromě toho si můžete nastavit, zda chcete být „online“ na Facebooku, když jste na telefonu. Neuvěřitelně praktické a rychlé. Bohužel funguje tak týden, poté fungovat přestane a i přesto, že na internetu naleznete spoustu rad, jak integrovaný Facebook chat v Lumii 520 znovu zprovoznit, funguje jediný – reset do továrního nastavení, který hoden svého názvu vše smaže a můžete začít vše znovu. Což bych byl ještě ochoten akceptovat – ale pouze jednou. Ne každý týden jednou.

Synchronizace kontaktů

Opět funkce, která mě na začátku ohromila – v telefonu se na jednom místě zobrazují kontakty z telefonu / sim karty a Facebooku. Tyto kontakty navíc můžete propojit. Pokud máte v telefonu uložen kontakt pod stejným jménem, jako se daný člověk vyskytuje na Facebooku, Lumia automaticky kontakty propojí. Poté máte tedy „fancy“ kontakty a když vám zavolá známý, ukáže se vám jeho jméno, číslo a přes většinu displeje i profilová fotka z facebooku. Mě osobně tohle zaujalo hodně. Kontakty, které se nespojí automaticky, máte možnost pospojovat ručně. Mě to u cca 300 kontaktů mohlo zabrat cca 20 minut a poté jsem měl pocit, že mám ve svých kontaktech po hodně dlouhé době pořádek.

Samozřejmě, že ve chvíli, kdy uvedete telefon pomocí resetu do továrního nastavení, o tohle všechno přijdete. Lumia 520 není iPhone.

Co mě ovšem vyděsilo, byla chvíle, kdy jsem si nainstaloval Skype. Ve Skypu mám totiž kontakty bez většího ladu a skladu, nemám pořádně nastavená jména, prostě nic. A Lumia 520 mi všechny tyhle kontakty automaticky naimportovala mezi ostatní kontakty (naštěstí to bylo v době, kdy jsem byl po resetu do továrního nastavení a nic mě nemohlo moc překvapit).

Bezplatná navigace není bezplatná

Tenhle odstavec se spíše než Windows Phone 8.0 týká konkrétně Lumie 520. Pokud si chcete koupit Lumii 520, protože jste si někde přečetli, že dostanete bezplatnou navigaci po celém světě, tak zbystřete. Nokia vydává dvě verze navigací – Here Drive a Here Drive+. Jak je asi zřejmé, pokud jste teprve ve fázi vybírání nového mobilu, tenhle drobný rozdíl v názvu většinou nepostřehnete. Což je škoda, protože rozdíl je zásadní – Here Drive+ vám opravdu nabídne celosvětovou navigaci zdarma, kdy si mapy můžete stáhnout na SD kartu a v podstatě tak při cestování v zahraničí nepotřebujete utrácet za data stažená v zahraničí, jenže Here Drive (ta obyčejná, bez pluska) vám nabídne pouze navigaci v zemi, kde telefon poprvé spustíte a odkud máte sim kartu – tedy doma. V době, kdy většina z nás má neomezené tarify s nějakými daty, je tahle funkcionalita úplně k ničemu.

Here Drive+ je pro nás, co jsme si koupili levnější Nokii (Lumia 520, Lumia 720) možné dokoupit. Cca 400 Kč je za plnohodnotnou celosvětovou navigaci hodně dobrá cena. Škoda jen, že má člověk pocit, že si kupuje něco, co čekal, že bude v základní výbavě.

Já sám jsem si Here Drive+  nekoupil, nenabyl jsem totiž přesvědčení, že by vše fungovalo tak, jak má. Mapové podklady cizích zemí si totiž můžete stáhnout i když máte omezenou verzi Here Drive a měly by být identické jako ty, které používá navigace. Stáhnul jsem si proto mapy Rakouska a Německa a bez připojení k internetu jsem se pokusil najít hornorakouské městečko Hinterstoder. Nejedná se o žádnou zapadlou vesničku, naopak, jedná se o výchozí bod pro mnoho lyžařů kvůli stejnojmenénu lyžařskému středisku. Výsledek vyhledávání byl tristní, kdybych se měl spolehnout pouze na svou Nokii, do Hinterstoderu bych se nikdy nedostal.  Později doma s připojením k internetu to už Hinterstoder našlo v pořádku. Namátkou jsem zkusil vyhledat i menší vesničky v Rakousku a zde už bylo vše bez problému. Nevím tedy, zda se jednalo o nějakou náhodnou chybu, každopádně mě to nepřesvědčilo k tomu, abych navigaci koupil.

Málo aplikací v Nokia Store

Věděl jsem předem, že v Nokia Store je málo aplikací a bral jsem to jako příležitost. Jsem vývojář a přišlo mi zajímavé mít možnost nahlédnout na trh, který ještě není nasycený a mít možnost si nějakou aplikaci napsat.

Problémem Nokia Store a Windows Phone 8 ekosystému obecně ale není fakt, že je pro něj dostupných málo aplikací, problémem je, že je málo originálních aplikací. Jinými slovy, nikdo z uživatelů toužebně nečeká, až vy jako vývojář napíšete stoprvní kalkulačku. Problémem je to, že výrobci aplikací – ať webových nebo prostě jiných platforem, takových, jaké jste zvyklí používat jinde – nejsou ochotní anebo jim není umožněno aplikace napsat.

Příklady?

Opera Mini – ok, je pochopitelné, že Microsoft tlačí svůj Explorer a proto Opera Mini v Nokia Store chybí.

Youtube – zde je situace složitější, tohle konkrétně není vina Microsoftu jako spíš Google, ale to mě jako uživatele nezajímá. Originální aplikace není a to, co najdete ve storu je ve skutečnosti pouze odkaz na mobilní web Youtube. Na kterém mimochodem není možné ve videu přeskakovat na jiný čas ve videu.

Pocket – aplikace, kterou používám na čtení článku na internetu. Propojené s prohlížečem Chrome na notebooku, web aplikace, Android aplikace (plně integrovaná do prostředí – z prohlížeče na dva kliky můžu uložit článek), funguje offline (na Androidu). Windows Phone? Několik neoficiálních aplikací, placené (nevadí, jsem ochoten si zaplatit za něco, co funguje, jenže tady se dá snadno spálit), nulová integrace do prostředí (pro uložení článku musím ručně zkopírovat url adresu, otevřít aplikace, kliknout na přidání článku, url vložit…prostě zdlouhavé), nefunguje offline (obrovské mínus), oproti Android aplikaci se zde i články hůře čtou.

Vimeo – zde je aplikace originální a funkční včetně možnosti přeskočení na jiný čas ve videu. Jen nerozumím tomu, proč když kliknu na nějaké video z Vimea na Facebooku, dojde k přesměrování do nějaké aplikace (nedokážu identifkovat, zda se jedná o Explorer nebo Vimeo), která mi napíše, že video nelze přehrát.

Příkladů by se rozhodně našlo víc, tohle je pouze to, co mě teď v rychlosti napadlo.

Ovládání hlasitosti

Ovládání hlasitosti je na můj vkus zjednodušené trochu moc. Přecházel jsem na Lumii 520 ještě ze staré Nokie 6300, která měla pro odlišení hlasitosti vyzvánění profily, které na Lumii 520 chybí.

Na Lumii 520 je super, že se k nastavení hlasitosti dostanete kliknutím na hardwarové tlačítko hlasitosti na boku, jenže je naprosto nepraktické, že tímto tlačítkem ovládáte na třicetistupňové škále, jak hlasitě vám bude telefon zvonit, hrát ve sluchátkách a jak hlasitou odezvu bude mít stisk kláves při psaní zprávy. Vše najednou! Pokud si tedy zrovna posloucháte hudbu ve sluchátkách a nastavíte si hlasitost na 15, tak vám při psaní zprávy budou celkem dost nahlas cvakat tlačítka. Brrr…ohromně nepraktické.

Závěr 

Když jsem si Nokia Lumia 520 kupoval, věděl jsem, že si kupuju levný telefon s operačním systémem, který není vyzrálý. Nyní můžu říct, že jsem rád, že jsem měl možnost Windows Phone 8.0 vyzkoušet, nicméně beru nohy na ramena, telefon prodávám a běžím si koupit telefon s Androidem. Protože doba, kdy nebude Windows Phone trpět dětskými nemocemi, je ještě hodně daleko.

Třeba máte ale jiné zkušenosti – já i ostatní čtenáři budeme určitě rádi, když se o ně podělíte v komentářích!