Tablet Prestigio Multipad 4 QUANTUM 9.7 zaujme poměrem cena/výkon – za šest tisíc dostanete tablet s displejem na úrovni Retiny (rozlišení 2048 x 1536 px), 2 GB RAM, čtyřjádrový procesor běžící na frekvenci 1.6GHz a čtyřjádrovou grafiku. Základní 8GB paměť máte možnost rozšířit o dalších 32GB na microSDHC kartě.

Tablet jsem měl možnost si během týdne párkrát vyzkoušet, měl jsem ho pouze půjčený. Jaké jsou moje dojmy?

Odezva a displej

Celkový dojem z tabletu není špatný, nicméně hardwarová konfigurace absolutně neodpovídá svižnosti tabletu. Srovnávám s Google Nexus 7 (2012 edition), který má pouze 1 GB RAM a poloviční rozlišení displeje. Veškeré přechody (např. v hlavním menu s výběrem aplikací) jsou na Nexusu naprosto plynulé, kdežto Prestigio jsou pomalé a mírně sekané. Reakce displeje na dotyk jsou u Presitigia nepřesné a výrazně horší než u Nexusu. V kombinaci se slabší reakcí tabletu člověk po dotyku vždy chvíli váhá, jestli se trefil tam, kam chtěl, nebo ne.

Tlačítka a kamera

Hardwarová tlačítka – zapínací + ovládání hlasitosti jsou nezvykle umístěna v horní části levé hrany.

Kamery jsou dvě – přední a zadní. Obě mají rozlišení pouze 2 MP, obzvlášť v horších světelných podmínkách nečekejte žádné zázraky.

 Příslušenství

Jak je vidět z úvodní fotky, v balení se nachází kromě nabíječky i několik redukcí do různých elektrických sítí – tablet si tedy můžete bez obav vzít na svou cestu kolem světa. Co je ale důležitější – v balení se nachází i koženkový obal, který tablet ochrání minimálně do doby, než si pořídíte obal podle svého gusta. Nevýhoda tohoto obalu je, že není možné mít zároveň zapojený jack sluchátek a mít tablet uvnitř obalu, kromě toho k němu nemám výhrady. Obal je dostatečně pevný a tablet bych se v něm nebál hodit do batohu mezi další věci.

Příliš se mi nelíbilo umístění microSDHC karty – ta se vkládá v oblasti horní hrany tabletu a pouze se zasouvá podobně jako například SD karty u notebooků. Po zasunutí bohužel přesahuje okraj tabletu, při manipulaci s tabletem se tedy může snadno stát, že si kartu omylem vycvaknete a ztratíte ji.

Zhodnocení

Nemám přímé srovnání s ostatními 10″ tablety, pouze s výše uvedeným Nexusem 7″. I přes uvedené nedostatky si myslím, že se jedná o dobrou koupi za dobré peníze. Trochu taky doufám, že s upgrademe na vyšší verzi Androidu (v tabletu byla verze 4.2.*, můj Nexus před nějakou dobou automaticky updatoval na 4.3) dojde k odladění rychlosti; spoléhat se na to ale nedá.