Trávím u počítače průměrně osm hodin denně, někdy více, k tomu se ve volném čase věnuju sportovnímu lezení. Můj klasický týden vypadá tak, že od pondělí do pátku sedím u počítače, úterý a čtvrtek večer lezu na stěně a sobotu a neděli strávím opět lezením, tentokrát na skalách. Výsledek je ten, že moje ruce nemají absolutně žádný odpočinek – a v poslední době si na to začaly stěžovat. Nenápadná, nicméně nemizející bolest mi dávala najevo, že je potřeba něco změnit.

Mohl bych přestat lézt. Nebo bych mohl přestat trávit čas u počítače – to znamená přestat pracovat. Obojí je pravděpodobné asi stejně, jako že má Mark Zuckerberg starost o Vaše soukromí na Facebooku. Takže vůbec.

Kde je problém? V myši.

Vzhledem k tomu, že mě bolela pouze pravá ruka, došel jsem k závěru, že moje problémy způsobuje myš. Měl jsem klasickou optickou, drátovou a hlavně – hodně vysokou. To znamená, že moje ruka byla vždy, když jsem myš držel, zlomená v zápěstí a směřovala vysoko.

Párkrát jsem u někoho viděl Apple Magic Mouse – kromě toho, že je hodně designově a funkčně povedená, je především extrémně nízká. To znamená, že když myš držíte, nebo na ní máte ruku i jen položenou, je v přirozené poloze a není nijak zlomená.

Když mě moje bolesti začaly obtěžovat, začal jsem pátrat, jestli se dá Apple Magic Mouse používat i na Windows. Z diskuzí jsem zjistil, že by to jít mělo. Jenže tahle vychytaná myška stojí přes 1.500,- Kč. A to se mi za myš dát nechtělo.

Hledal jsem tedy dál a pátral, zda se vyrábí myš, která by byla nízká a zároveň ne úplně malá – vyrábí se totiž spousta cestovních myší, které jsou opravdu malé a lehké a práce s nimi je nepříjemná; mě vyhovuje velikost myši tak akorát do ruky a co se týče váhy, tak preferuji spíš těžší než lehčí myši.

Nakonec jsem našel na webu CzechComputeru myč Connect IT CI-76.

Connect IT CI-76

Tato myš je co se týče velikosti i váhy naprosto perfektní; především je hodně nízká – na výšku má pouhé dva centimetry. Vaše zápěstí tak netrpí i po dlouhých hodinách používání. Po měsící používání mě již žádné bolesti zápěstí netrápí i přesto, že ruce nadále namáhám opravdu hodně.

Tato myš má i své nevýhody, které bohužel poměrně zásadní.

Nepřesné skrolování

U této myši je jasně patrná inspirace Apple Magic Mouse. Design je téměř totožný, bohužel funkcionalita není příliš dotažená – odpovídá ceně kolem 300,- Kč. Skrolování je možné tažením prstu po naznačené ploše v horní části myši uprostřed. Bohužel prsty se poslepu nemají čeho chytit a proto je občas obtížné trefit se přesně do pozice, kde snímač snímá pohyb. Problém také nastává, pokud máte vlhké nebo mastné prsty.

Samotné snímání je extrémně nepřesné i v případě, že se trefíte do správné pozice – občas myš odskroluje jednu pozici nahoru nebo dolů, podle toho, kam zrovna nechcete skrolovat. Je naprosto nemožné odhadnout, o kolik pozic jste právě odskrolovali.

Ostré hrany 

Myš má zespodu zbytečně ostré hrany. Její klouzání např. po stole tedy není vůbec plynulé.

Příliš pomalý nebo příliš rychlý kurzor

Nedokázal jsem nastavit kurzor tak, aby měl rychlost, která by mi vyhovovala. Buď je příliš pomalý nebo je příliš rychlý, a nic mezi tím.

Závěr – i přes neduhy spokojenost

Tahle myš má velké mouchy – zásadní věci, které od myši očekáváte, tedy skrolování a tak akorát rychlost kurzoru, nejsou vyhovující. Na druhou stranu je extrémně ergonomická a vaše zápěstí vám za ni hodně poděkuje. Máte-li tedy problémy s bolestí rukou, případně již náběh na zánět šlach a nechcete utrácet za Apple Magic Mouse, rozhodně ji zkuste. Já jsem po měsíci používání i přes neduhy spokojený.