UPDATE 6. 12. 2012 David Grudl dnes na svém blogu publikoval php skript FTP Deployment, který řeší níže popsaný problém. Je celkem evidentní, že moje řešení ve srovnání s Davidovo je totální overkill.

Poznámka: tenhle příspěvek je především pro mě samotného – abych až budu příště koumat, jak problém vyřešit, měl nápovědu snadno po ruce :-). To ale neznamená, že si ho nemůžete přečíst!

Definice problému

Je více než jednoduchá. Píšete kód, který chcete dlouhodobě udržovat v přehledném stavu co se změn týče a proto chcete používat Git. Aplikace je hostována u providera, který Git nepodporuje, musíte si vystačit s FTP přístupem. A vyvíjíte na Windows.

„Jednoduché“ řešení

Řešení této situace je opravdu jednoduché – tedy alespoň pokud jste ten typ člověka, který zvolí zkratku, protože je to „delší, zato obtížnější cesta“ :-).

1. Git na hostingu, který jej nepodporuje

Pokud chcete používat git na hostingu, který jej nepodporuje, pravděpodobně budete používat nějaké řešení založené na protokolu FTP. Já se konkrétně rozhodl pro git-ftp.

2. git-ftp na Windows

Jak se dočtete v návodu k instalaci, pokud chcete tuto aplikaci používat na Windows, potřebujete si nainstalovat další aplikaci – Cygwin. A pokud se Vám Cygwin nepodaří nainstalovat stejně jako mě, nezoufejte, stále existuje řešení. Nainstalujete si Linux.

Linux nechci!

A já to chápu, ne každý si může dovolit tak výraznou změnu kvůli tak marginálnímu problému jako je git na obyčejném webhostingu. A občas to prostě nejde už jen kvůli softwaru, který jste si zakoupili a který si jen tak lusknutím prstu nepřendáte do Linuxu. Jenže vy ten Git prostě chcete. Takže si Linux nainstalujete. První možnost je nainstalovat buď paralelně vedle současného systému a při bootování počítače si jen vybrat, který systém se spustí. Možná už tušíte, že jsem sliboval workaround na třetí, takže takhle jednoduché to nebude. Já osobně řešil ten problém, že jsem potřeboval udržet pracovní tempo kvůli blížícímu se deadlinu  a nechtěl jsem se rozptylovat zkoumáním nového systému. Rozhodl jsem se tedy do Windows nainstalovat VirtualBox, což je další aplikace, která Vám v podstatě v dalším windowsvským okně spustí aplikaci VirtualBox, která Vám spustí toužený Linux (já konkrétně zvolil nejnovější Ubuntu) a v něm si konečně můžete lehce nainstalovat git-ftp pomocí příkazového řádku (více viz instalace na ubuntu).

Výsledek

 

Pracujete v prostředí, na které jste zvyklí a jen v případě práce s gitem přepnete do okna VirtualBoxu a tady dále pracujete standardním způsobem.

Má to svoje nevýhody. VirtualBox Vám spotřebuje poměrně dost systémových prostředků a i tak bude odezva při práci v Ubuntu pomalá.

PS: Zapamatujte si klávesovu zkratku pravý Ctrl+F. Dostane Vás z režimu celého okna v Ubuntu zpět do Windows.

Zdroje

Doporučuji článek Installing Ubuntu inside Windows using VirtualBox. Provede Vás celým procesem instalace Ubuntu ve VirtualBoxu.